| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF3161V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 3.16K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF3161V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF3161V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 3.16k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF3161V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF3161V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF3161V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF3161V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF3161V.
| 160LLE22MEFC10X12.5 | 22µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 15000 Hrs @ 105°C | 160LLE22MEFC10X12.5.pdf | |
| LGY1E153MELC30 | 15000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGY1E153MELC30.pdf | |
| LGU1C183MELA | 18000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU1C183MELA.pdf | |
| UUR1C221MNL1GS | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UUR1C221MNL1GS.pdf | |
| EKZE100ELL392ML20S | 3900µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EKZE100ELL392ML20S.pdf | |
| 380LX121M315H012 | SNAPMOUNTS | 380LX121M315H012.pdf | |
| EEU-TA1V102 | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | EEU-TA1V102.pdf | |
| 450KXF68MEFCSN25X20 | 68µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 450KXF68MEFCSN25X20.pdf | |
| B43504E127M80 | 120µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.13 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504E127M80.pdf | |
| 400USC330MEFCSN35X30 | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 400USC330MEFCSN35X30.pdf | |
| 250USC1200MEFCSN30X45 | 1200µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 250USC1200MEFCSN30X45.pdf | |
| 80LSQ12000MEFC36X118 | 12000µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 3000 Hrs @ 85°C | 80LSQ12000MEFC36X118.pdf | |
| B41554E4479Q | 47000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 13 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41554E4479Q.pdf | |
| B43455A9478M3 | 4700µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 27 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43455A9478M3.pdf | |
| MAL210485103E3 | 10000µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 19 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL210485103E3.pdf |