| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF3160V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 316 OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF3160V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF3160V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 316 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF3160V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF3160V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF3160V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF3160V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF3160V.
| EKMH101VSN472MA50T | 4700µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 53 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH101VSN472MA50T.pdf | |
| UPJ1V681MHD1TO | 680µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1V681MHD1TO.pdf | |
| UPJ1C332MHD6TN | 3300µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1C332MHD6TN.pdf | |
| ECE-A1HN4R7UB | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECE-A1HN4R7UB.pdf | |
| 450PK4.7MEFC10X12.5 | 4.7µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 450PK4.7MEFC10X12.5.pdf | |
| EGXE800ELL220MH12D | 22µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | EGXE800ELL220MH12D.pdf | |
| ELXZ250ETD102MK20S | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | ELXZ250ETD102MK20S.pdf | |
| MAL214099114E3 | 680µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 6000 Hrs @ 125°C | MAL214099114E3.pdf | |
| TVA1701-E3 | 2µF 450V Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1701-E3.pdf | |
| B43508E2477M60 | 470µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 250 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508E2477M60.pdf | |
| ELXG800VND682MA50T | 6800µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 5000 Hrs @ 105°C | ELXG800VND682MA50T.pdf | |
| MAL209577122E3 | 1200µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - 4 Lead 85 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL209577122E3.pdf | |
| EEV-HA0J101WR | 100µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEV-HA0J101WR.pdf | |
| EET-HC2V221BA | 220µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 754 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | EET-HC2V221BA.pdf | |
| UVZ0J221MDH | 220µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ0J221MDH.pdf |