| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF3091V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 3.09K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF3091V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF3091V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 3.09k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF3091V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF3091V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF3091V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF3091V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF3091V.
| ECA-2CM3R3 | 3.3µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECA-2CM3R3.pdf | |
| LAQ2P101MELZ20 | 100µF 220V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAQ2P101MELZ20.pdf | |
| LNT2A333MSE | 33000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C | LNT2A333MSE.pdf | |
| 10TLV6800M18X21.5 | 6800µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | 10TLV6800M18X21.5.pdf | |
| UVZ1E330MDD1TA | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ1E330MDD1TA.pdf | |
| UPW1A330MDD | 33µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1A330MDD.pdf | |
| 35MS747MEFC8X7 | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 35MS747MEFC8X7.pdf | |
| EKMG100ELL471MF11D | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG100ELL471MF11D.pdf | |
| UKL1H680MPDANA | 68µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UKL1H680MPDANA.pdf | |
| SLPX471M180C1P3 | 470µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 423 mOhm 3000 Hrs @ 85°C | SLPX471M180C1P3.pdf | |
| ELXS161VSN122MQ40S | 1200µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | ELXS161VSN122MQ40S.pdf | |
| EKMM161VSN122MA30S | 1200µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMM161VSN122MA30S.pdf | |
| B43508G2477M62 | 470µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 250 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508G2477M62.pdf | |
| MAL205973221E3 | 220µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 540 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 105°C | MAL205973221E3.pdf | |
| 36DX153G100DC2A | 15000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1000 Hrs @ 85°C | 36DX153G100DC2A.pdf |