| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF3003V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 300K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF3003V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF3003V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 300k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF3003V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF3003V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF3003V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF3003V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF3003V.
| UPJ0J331MED1TD | 330µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPJ0J331MED1TD.pdf | |
| UPM2A560MPD1TD | 56µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM2A560MPD1TD.pdf | |
| USR1V4R7MDD | 4.7µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | USR1V4R7MDD.pdf | |
| MAL205859471E3 | 470µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 280 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 105°C | MAL205859471E3.pdf | |
| 865060657012 | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | 865060657012.pdf | |
| EEV686M025A9GAA | 68µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 520 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | EEV686M025A9GAA.pdf | |
| UKW1C332MHD1TO | 3300µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKW1C332MHD1TO.pdf | |
| UHE1C103MHD | 10000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHE1C103MHD.pdf | |
| 686CKH050M | 68µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2.438 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 686CKH050M.pdf | |
| 50WA100MEFCTA8X9 | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 50WA100MEFCTA8X9.pdf | |
| EMZF250ADA330MF73G | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 10000 Hrs @ 105°C | EMZF250ADA330MF73G.pdf | |
| B41821A5109M | 10000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 60 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | B41821A5109M.pdf | |
| MAL215733471E3 | 470µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 280 mOhm 5000 Hrs @ 85°C | MAL215733471E3.pdf | |
| MAL209436561E3 | 560µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 290 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MAL209436561E3.pdf | |
| EKMH181VSD222MA50T | 2200µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 113 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH181VSD222MA50T.pdf |