| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF3001V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 3K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF3001V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF3001V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 3k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF3001V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF3001V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF3001V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF3001V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF3001V.
| LGU1E822MELA | 8200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU1E822MELA.pdf | |
| ETXH251VSN821MB30S | 820µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 10000 Hrs @ 105°C | ETXH251VSN821MB30S.pdf | |
| 860080474011 | 270µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 860080474011.pdf | |
| UVZ2G010MPD1TD | 1µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ2G010MPD1TD.pdf | |
| UWS1V151MCL1GS | 150µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UWS1V151MCL1GS.pdf | |
| ESMG160ELL682MLN3S | 6800µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG160ELL682MLN3S.pdf | |
| 25ML27MEFC5X7 | 27µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 25ML27MEFC5X7.pdf | |
| 35YXJ220MTA8X11.5 | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 35YXJ220MTA8X11.5.pdf | |
| MALREKB00DE168PG0K | 6.8µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 39.01 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB00DE168PG0K.pdf | |
| 450QXW68MEFC14.5X31.5 | 68µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 450QXW68MEFC14.5X31.5.pdf | |
| CGS173U050R3C | 17000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 22 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS173U050R3C.pdf | |
| B43510A3188M | 1800µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 80 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43510A3188M.pdf | |
| MAL210282472E3 | 4700µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 37 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL210282472E3.pdf | |
| EEU-TA1H470BJ | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | EEU-TA1H470BJ.pdf | |
| C2012X7R1A106K125AC | 10µF 10V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012X7R1A106K125AC.pdf |