| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF3000V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 300 OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF3000V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF3000V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 300 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF3000V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF3000V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF3000V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF3000V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF3000V.
| UCL1V151MNL1GS | 150µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UCL1V151MNL1GS.pdf | |
| UZG1HR33MCL1GB | 0.33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UZG1HR33MCL1GB.pdf | |
| LLS2C102MELA | 1000µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | LLS2C102MELA.pdf | |
| UPW1C562MHD6 | 5600µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UPW1C562MHD6.pdf | |
| SK101M063ST | 100µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.19 Ohm 2000 Hrs @ 85°C | SK101M063ST.pdf | |
| LGN2Z152MELC30 | 1500µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2Z152MELC30.pdf | |
| 860160574011 | 82µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 860160574011.pdf | |
| EEU-FM1V681B | 680µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FM1V681B.pdf | |
| UKL2A1R5KDD1TA | 1.5µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL2A1R5KDD1TA.pdf | |
| AVS107M25E16T-F | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2.7 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVS107M25E16T-F.pdf | |
| ECE-A1EN331UB | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECE-A1EN331UB.pdf | |
| B43601A5187M | 180µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 600 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601A5187M.pdf | |
| 678D108M050FV3D | 1000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 77 mOhm @ 20Hz 4000 Hrs @ 105°C | 678D108M050FV3D.pdf | |
| B43540A5477M2 | 470µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 210 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540A5477M2.pdf | |
| MAL250016152E3 | 1500µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 86 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | MAL250016152E3.pdf |