| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF2943V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 294K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF2943V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF2943V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 294k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF2943V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF2943V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF2943V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF2943V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF2943V.
| EMZA500ADA101MHA0G | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EMZA500ADA101MHA0G.pdf | |
| UZP1A330MCL1GB | 33µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UZP1A330MCL1GB.pdf | |
| UPW2A391MHD1TN | 390µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UPW2A391MHD1TN.pdf | |
| LLS1E153MELB | 15000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | LLS1E153MELB.pdf | |
| EEU-FC1V680H | 68µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1V680H.pdf | |
| 6.3YXH1000MEFC8X16 | 1000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 6.3YXH1000MEFC8X16.pdf | |
| MAL203124681E3 | 680µF 10V Aluminum Capacitors Axial, Can 470 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 85°C | MAL203124681E3.pdf | |
| MAL212825159E3 | 15µF 16V Aluminum Capacitors Radial 14 Ohm @ 100Hz | MAL212825159E3.pdf | |
| B41858C5688M | 6800µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 16 mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C | B41858C5688M.pdf | |
| EKMH451VNN101MQ30T | 100µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2.486 Ohm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH451VNN101MQ30T.pdf | |
| B43540E2477M | 470µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 150 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540E2477M.pdf | |
| LP333M016H9P3 | 33000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 20 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | LP333M016H9P3.pdf | |
| E36D500CPN173UDA5M | 17000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D500CPN173UDA5M.pdf | |
| E32D101HPN473MED0M | 47000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 6.6 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | E32D101HPN473MED0M.pdf | |
| 80LSW22000MEFC51X118 | 22000µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 3000 Hrs @ 105°C | 80LSW22000MEFC51X118.pdf |