| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF2940V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 294 OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF2940V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF2940V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 294 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF2940V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF2940V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF2940V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF2940V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF2940V.
| ESMQ401VSN331MR30S | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ401VSN331MR30S.pdf | |
| 228TTA100M | 2200µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 105.5 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 228TTA100M.pdf | |
| 25YXJ47M5X11 | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 25YXJ47M5X11.pdf | |
| MAL214261331E3 | 330µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C | MAL214261331E3.pdf | |
| 16YXH1000MEFCT810X20 | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 16YXH1000MEFCT810X20.pdf | |
| EEU-FC1E561B | 560µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1E561B.pdf | |
| ELXV500ELL152MM30S | 1500µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | ELXV500ELL152MM30S.pdf | |
| B41693A9107Q7 | 100µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 750 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41693A9107Q7.pdf | |
| B43501A5476M62 | 47µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 2.82 Ohm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A5476M62.pdf | |
| CGS162T350V4C | 1600µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 72 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS162T350V4C.pdf | |
| SKR47M063ST | 0.47µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 254.1 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | SKR47M063ST.pdf | |
| CGA5L2X5R1H474K160AA | 0.47µF 50V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CGA5L2X5R1H474K160AA.pdf | |
| C0603CH1H101J030BA | 100pF 50V Ceramic Capacitor CH 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | C0603CH1H101J030BA.pdf | |
| C1005CH2A331J050BA | 330pF 100V Ceramic Capacitor CH 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C1005CH2A331J050BA.pdf | |
| C0603C0G1E1R2C030BF | 1.2pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | C0603C0G1E1R2C030BF.pdf |