| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF28R0V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 28 OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF28R0V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF28R0V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 28 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF28R0V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF28R0V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF28R0V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF28R0V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF28R0V.
| EEE-HD1H4R7R | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EEE-HD1H4R7R.pdf | |
| UKA1C471MPD1TD | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UKA1C471MPD1TD.pdf | |
| UHE1J152MHD | 1500µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHE1J152MHD.pdf | |
| SH4R7M050ST | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 33.86 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | SH4R7M050ST.pdf | |
| 567KXM035M | 560µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 355.3 mOhm @ 120Hz 4000 Hrs @ 105°C | 567KXM035M.pdf | |
| UCD1H331MCL6GS | 330µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UCD1H331MCL6GS.pdf | |
| UKL1E332KHD | 3300µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1E332KHD.pdf | |
| B43504A277M7 | 270µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 500 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A277M7.pdf | |
| B43501E277M87 | 270µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 490 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501E277M87.pdf | |
| MAL205256471E3 | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - 5 Lead 305 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL205256471E3.pdf | |
| C0805C182K1RACAUTO | 1800pF 100V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C182K1RACAUTO.pdf | |
| CC1206KKX5R5BB226 | 22µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CC1206KKX5R5BB226.pdf | |
| CGJ3E2C0G1H030C080AA | 3pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CGJ3E2C0G1H030C080AA.pdf | |
| C322C104M5R5TA7301 | 0.10µF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) | C322C104M5R5TA7301.pdf | |
| CBR02C209B8GAC | 2pF 10V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | CBR02C209B8GAC.pdf |