| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF2873V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 287K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF2873V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF2873V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 287k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF2873V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF2873V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF2873V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF2873V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF2873V.
| UUJ2D680MNQ1MS | 68µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UUJ2D680MNQ1MS.pdf | |
| LGY1V183MELC40 | 18000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGY1V183MELC40.pdf | |
| EKMQ201VSN222MA45S | 2200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ201VSN222MA45S.pdf | |
| USH1E100MPD | 10µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | USH1E100MPD.pdf | |
| B41888C7227M | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 116 mOhm @ 10kHz 7000 Hrs @ 105°C | B41888C7227M.pdf | |
| 228CKS016M | 2200µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 151 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 228CKS016M.pdf | |
| MAL214665102E3 | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 125°C | MAL214665102E3.pdf | |
| UCY2C181MHD | 180µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCY2C181MHD.pdf | |
| 397LBB350M2ED | 390µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 637.64 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 397LBB350M2ED.pdf | |
| 36D123G040BC2A | 12000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1000 Hrs @ 85°C | 36D123G040BC2A.pdf | |
| CGS192T450X5L | 1900µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 52 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS192T450X5L.pdf | |
| HR101X123U250DP2B | ALUM-SCREW TERMINAL | HR101X123U250DP2B.pdf | |
| LXZ35VB33RM5X11LL | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | LXZ35VB33RM5X11LL.pdf | |
| LMK212B7106KG-TD | 10µF 10V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | LMK212B7106KG-TD.pdf | |
| CL21B102KBANNNC | 1000pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CL21B102KBANNNC.pdf |