| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF2872V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 28.7K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF2872V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF2872V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 28.7k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF2872V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF2872V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF2872V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF2872V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF2872V.
| ECE-A0JKS101 | 100µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | ECE-A0JKS101.pdf | |
| UPW2C100MPD | 10µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPW2C100MPD.pdf | |
| B41851F7108M | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 230 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | B41851F7108M.pdf | |
| UPB2C101MHD1TN | 100µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPB2C101MHD1TN.pdf | |
| UPW1J221MPD1TD | 220µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPW1J221MPD1TD.pdf | |
| UKW2A471MHD1TN | 470µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKW2A471MHD1TN.pdf | |
| UPJ1A102MHD6 | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1A102MHD6.pdf | |
| 515D477M035CG8PE3 | 470µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 515D477M035CG8PE3.pdf | |
| B41890A5277M | 270µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 138 mOhm @ 10kHz | B41890A5277M.pdf | |
| MAL214666182E3 | 1800µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 125°C | MAL214666182E3.pdf | |
| EKMQ500VSN222MP25S | 2200µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ500VSN222MP25S.pdf | |
| 450CXW100MEFC14.5X45 | 100µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 450CXW100MEFC14.5X45.pdf | |
| B43252D4187M | 180µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B43252D4187M.pdf | |
| B43504C5227M62 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 610 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504C5227M62.pdf | |
| 39D408G025JS6 | 4000µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 500 Hrs @ 85°C | 39D408G025JS6.pdf |