| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF2802V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 28K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF2802V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF2802V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 28k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF2802V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF2802V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF2802V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF2802V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF2802V.
| LLS2A472MELB | 4700µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | LLS2A472MELB.pdf | |
| UHW2A181MHD1TO | 180µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHW2A181MHD1TO.pdf | |
| 381LX472M050A012 | 4700µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX472M050A012.pdf | |
| UKL1H150MEDANA | 15µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UKL1H150MEDANA.pdf | |
| UKL1C152KHD1TN | 1500µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1C152KHD1TN.pdf | |
| UKL1A152KHD | 1500µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1A152KHD.pdf | |
| 420BXW56MEFC14.5X30 | 56µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 420BXW56MEFC14.5X30.pdf | |
| LGY2V151MELA | 150µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | LGY2V151MELA.pdf | |
| ELXM201VSN561MR30S | 560µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | ELXM201VSN561MR30S.pdf | |
| B43501E227M | 220µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 600 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501E227M.pdf | |
| UHN1A472MHD | 4700µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UHN1A472MHD.pdf | |
| C3216X7R2E104K160AA | 0.10µF 250V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216X7R2E104K160AA.pdf | |
| CGJ5L2X7R1A155K160AA | 1.5µF 10V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CGJ5L2X7R1A155K160AA.pdf | |
| A333K15X7RF5TAA | 0.033µF 50V Ceramic Capacitor X7R Axial 0.098" Dia x 0.150" L (2.50mm x 3.80mm) | A333K15X7RF5TAA.pdf | |
| RCE5C1H390J0K1H03B | 39pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm) | RCE5C1H390J0K1H03B.pdf |