| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF2801V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.8K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF2801V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF2801V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.8k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF2801V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF2801V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF2801V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF2801V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF2801V.
| UPW2D4R7MPD | 4.7µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPW2D4R7MPD.pdf | |
| UKA1E221MPD1TD | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UKA1E221MPD1TD.pdf | |
| TVX1E472MCD | 4700µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TVX1E472MCD.pdf | |
| 25MH510MEFCT55X5 | 10µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 25MH510MEFCT55X5.pdf | |
| EKYA100ELL821MJC5S | 820µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | EKYA100ELL821MJC5S.pdf | |
| B41505A9108M2 | 1000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 100 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B41505A9108M2.pdf | |
| MAL211849151E3 | 150µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 940 mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 125°C | MAL211849151E3.pdf | |
| B43305A2108M2 | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 130 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305A2108M2.pdf | |
| B41693B477Q7 | 470µF 75V Aluminum Capacitors Axial, Can 135 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41693B477Q7.pdf | |
| 39D156F100EE6 | 15µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 500 Hrs @ 85°C | 39D156F100EE6.pdf | |
| B41044A5478M | 4700µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B41044A5478M.pdf | |
| C0603X7S1A104M030BC | 0.10µF 10V Ceramic Capacitor X7S 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | C0603X7S1A104M030BC.pdf | |
| DEBB33D102KA2B | 1000pF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor B Radial, Disc 0.315" Dia (8.00mm) | DEBB33D102KA2B.pdf | |
| CC0402CRNPO9BN1R2 | 1.2pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CC0402CRNPO9BN1R2.pdf | |
| GRM0225C1E4R6WDAEL | 4.6pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | GRM0225C1E4R6WDAEL.pdf |