| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF2742V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 27.4K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF2742V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF2742V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 27.4k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF2742V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF2742V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF2742V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF2742V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF2742V.
| UVR1E221MPD | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1E221MPD.pdf | |
| LGUW6121MELZ | 120µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGUW6121MELZ.pdf | |
| 35TZV22M5X6.1 | 22µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | 35TZV22M5X6.1.pdf | |
| UUR1C681MNL1GS | 680µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UUR1C681MNL1GS.pdf | |
| LLS1H682MELA | 6800µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | LLS1H682MELA.pdf | |
| 420MXK470MEFCSN30X40 | 470µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 420MXK470MEFCSN30X40.pdf | |
| PEH169MA4220QB2 | 2200µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 46 mOhm @ 100Hz 7000 Hrs @ 105°C | PEH169MA4220QB2.pdf | |
| LGU2E122MELC | 1200µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU2E122MELC.pdf | |
| 381LX820M400J012 | 82µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX820M400J012.pdf | |
| 16RX302200M12.5X25 | 2200µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 130°C | 16RX302200M12.5X25.pdf | |
| 63YXH680MEFC18X20 | 680µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 63YXH680MEFC18X20.pdf | |
| MAL203858102E3 | 1000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 3500 Hrs @ 85°C | MAL203858102E3.pdf | |
| SXR471M050ST | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 280 mOhm @ 120Hz 4000 Hrs @ 105°C | SXR471M050ST.pdf | |
| MAL213228479E3 | 47µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 2.4 Ohm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL213228479E3.pdf | |
| B43501B9277M | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 250 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501B9277M.pdf |