| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF26R1V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 26.1 OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF26R1V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF26R1V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 26.1 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF26R1V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF26R1V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF26R1V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF26R1V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF26R1V.
| 10PK1000MEFC8X11.5 | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 10PK1000MEFC8X11.5.pdf | |
| LGW2W561MELC50 | 560µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGW2W561MELC50.pdf | |
| URZ1H102MHD1TN | 1000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | URZ1H102MHD1TN.pdf | |
| 450MXK150MEFCSN25X25 | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 450MXK150MEFCSN25X25.pdf | |
| 860160278043 | 3900µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 860160278043.pdf | |
| UBY1E103MHL | 10000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 19 mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 135°C | UBY1E103MHL.pdf | |
| 25ZL27MEFCTZ5X7 | 27µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 25ZL27MEFCTZ5X7.pdf | |
| UWR1H220MCL1GB | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UWR1H220MCL1GB.pdf | |
| USL1H010MDD | 1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | USL1H010MDD.pdf | |
| UHV1E271MPD1TD | 270µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | UHV1E271MPD1TD.pdf | |
| 35ZL1200MEFC16X20 | 1200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 35ZL1200MEFC16X20.pdf | |
| URS2E470MHD | 47µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS2E470MHD.pdf | |
| B41858C7398M | 3900µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 20 mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C | B41858C7398M.pdf | |
| EKMH351VNN151MQ30S | 150µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.658 Ohm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH351VNN151MQ30S.pdf | |
| AEB686M2DU44T-F | 68µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | AEB686M2DU44T-F.pdf |