| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF2612V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 26.1K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF2612V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF2612V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 26.1k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF2612V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF2612V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF2612V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF2612V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF2612V.
| UPW1A102MPD6TD | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPW1A102MPD6TD.pdf | |
| SLPX561M250C5P3 | 560µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 355 mOhm 3000 Hrs @ 85°C | SLPX561M250C5P3.pdf | |
| 381LX151M450H032 | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX151M450H032.pdf | |
| 35MH74.7MEFCTZ4X7 | 4.7µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 35MH74.7MEFCTZ4X7.pdf | |
| UKL1H2R2MDDANA | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UKL1H2R2MDDANA.pdf | |
| 687KXM010MLN | 680µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 463.2 mOhm @ 120Hz 4000 Hrs @ 105°C | 687KXM010MLN.pdf | |
| MAL202124221E3 | 220µF 10V Aluminum Capacitors Axial, Can 1.5 Ohm @ 100Hz 2500 Hrs @ 85°C | MAL202124221E3.pdf | |
| MAL214854152E3 | 1500µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | MAL214854152E3.pdf | |
| UHE1H561MHD1TO | 560µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHE1H561MHD1TO.pdf | |
| 107CKE250MQV | ELECTROLYTIC | 107CKE250MQV.pdf | |
| UHV0J472MHD1TO | 4700µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | UHV0J472MHD1TO.pdf | |
| 500D107M016CB2 | 100µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 500D107M016CB2.pdf | |
| 30D206F150DH2T | 20µF 150V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 30D206F150DH2T.pdf | |
| AEB686M2CU44T-F | 68µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | AEB686M2CU44T-F.pdf | |
| ELXM401VSN271MR40S | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | ELXM401VSN271MR40S.pdf |