| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF2553V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 255K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF2553V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF2553V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 255k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF2553V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF2553V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF2553V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF2553V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF2553V.
| UVR1V330MDD1TD | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1V330MDD1TD.pdf | |
| MAL214699501E3 | 330µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1500 Hrs @ 125°C | MAL214699501E3.pdf | |
| EEU-EB1H220SB | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-EB1H220SB.pdf | |
| MALREKE05BA247H00K | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2.822 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKE05BA247H00K.pdf | |
| UKL1J150MED | 15µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1J150MED.pdf | |
| 500D336M050CB2A | 33µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 500D336M050CB2A.pdf | |
| UUN1J221MNQ1MS | 220µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UUN1J221MNQ1MS.pdf | |
| B43501A3686M67 | 68µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 980 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A3686M67.pdf | |
| TVA1601-E3 | 4µF 350V Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1601-E3.pdf | |
| SK103M016ST | 10000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 50 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | SK103M016ST.pdf | |
| 381LX123M025J042 | 12000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX123M025J042.pdf | |
| MAL219877569E3 | 56µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 1.706 Ohm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL219877569E3.pdf | |
| 187LMX400M2DD | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.8421 Ohm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | 187LMX400M2DD.pdf | |
| ERLA211LIN132KA40M | 1300µF 210V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | ERLA211LIN132KA40M.pdf | |
| MAL216356151E3 | 150µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 1.46 Ohm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL216356151E3.pdf |