| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF2551V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.55K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF2551V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF2551V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.55k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF2551V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF2551V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF2551V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF2551V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF2551V.
| EEE-1CA100AR | 10µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EEE-1CA100AR.pdf | |
| UVZ1H3R3MDD1TD | 3.3µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ1H3R3MDD1TD.pdf | |
| EKXG351ELL121MMN3S | 120µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKXG351ELL121MMN3S.pdf | |
| 860040574008 | 270µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 860040574008.pdf | |
| 860160375031 | 820µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 860160375031.pdf | |
| ECE-A1HKA3R3I | 3.3µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | ECE-A1HKA3R3I.pdf | |
| EGXE250ELL221MJC5S | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 125°C | EGXE250ELL221MJC5S.pdf | |
| MALREKV00DC168N00K | 6.8µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 29.3 Ohm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | MALREKV00DC168N00K.pdf | |
| B41858C8157M8 | 150µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 308 mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C | B41858C8157M8.pdf | |
| EMLA350ADA221MHA0G | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | EMLA350ADA221MHA0G.pdf | |
| 35YXA1000MEFCG412.5X20 | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 35YXA1000MEFCG412.5X20.pdf | |
| LAK2D391MELA30 | 390µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAK2D391MELA30.pdf | |
| B43504B2567M2 | 560µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 230 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504B2567M2.pdf | |
| 35USC18000MEFCSN30X40 | 18000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 35USC18000MEFCSN30X40.pdf | |
| E36D750LPN142UA54N | 1400µF 75V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D750LPN142UA54N.pdf |