| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF2550V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 255 OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF2550V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF2550V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 255 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF2550V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF2550V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF2550V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF2550V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF2550V.
| ECA-1CM101 | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECA-1CM101.pdf | |
| UPW2E3R3MPD | 3.3µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPW2E3R3MPD.pdf | |
| UPM1E181MPD6TD | 180µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1E181MPD6TD.pdf | |
| EET-HC2V391KA | 390µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 425 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | EET-HC2V391KA.pdf | |
| 860160675027 | 270µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 860160675027.pdf | |
| UWJ1H100MCL1GB | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UWJ1H100MCL1GB.pdf | |
| UPV1C560MFD1TA | 56µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPV1C560MFD1TA.pdf | |
| UPJ1E331MPD6 | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1E331MPD6.pdf | |
| EGXE500ELL331MK20S | 330µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 125°C | EGXE500ELL331MK20S.pdf | |
| ELXZ160EMC272ML20S | 2700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | ELXZ160EMC272ML20S.pdf | |
| B43858K5226M | 22µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B43858K5226M.pdf | |
| MAL215627472E3 | 4700µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 68 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL215627472E3.pdf | |
| B43305A9397M62 | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 350 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305A9397M62.pdf | |
| B43540A5227M67 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 440 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540A5227M67.pdf | |
| MAL219826681E3 | 680µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 140 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL219826681E3.pdf |