| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF2491V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.49K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF2491V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF2491V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.49k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF2491V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF2491V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF2491V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF2491V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF2491V.
| UCL1V101MNL1GS | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UCL1V101MNL1GS.pdf | |
| E37F501CPN123MFM9M | 12000µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 8 mOhm 5000 Hrs @ 85°C | E37F501CPN123MFM9M.pdf | |
| 10YXF2200MEFC12.5X20 | 2200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | 10YXF2200MEFC12.5X20.pdf | |
| LNT2C332MSE | 3300µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C | LNT2C332MSE.pdf | |
| 157CKS050M | 150µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.1052 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 157CKS050M.pdf | |
| B41821A2567M | 560µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | B41821A2567M.pdf | |
| UPM0J331MED | 330µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPM0J331MED.pdf | |
| UEP1C330MDD | 33µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UEP1C330MDD.pdf | |
| UCY2D330MPD | 33µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCY2D330MPD.pdf | |
| MAL203128479E3 | 47µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 2.71 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 85°C | MAL203128479E3.pdf | |
| UCD1V471MCL6GS | 470µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UCD1V471MCL6GS.pdf | |
| SLPX122M100A3P3 | 1200µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 221 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX122M100A3P3.pdf | |
| EKXJ251ELL151MK40S | 150µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ251ELL151MK40S.pdf | |
| B43254B2567M | 560µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | B43254B2567M.pdf | |
| 380LQ102M200H452 | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 199 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 380LQ102M200H452.pdf |