| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF2490V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 249 OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF2490V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF2490V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 249 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF2490V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF2490V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF2490V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF2490V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF2490V.
| LLS2W101MELA | 100µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | LLS2W101MELA.pdf | |
| LGU1H562MELZ | 5600µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU1H562MELZ.pdf | |
| EEU-FR0J472 | 4700µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-FR0J472.pdf | |
| 63TXW560MEFC10X40 | 560µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 63TXW560MEFC10X40.pdf | |
| UCS2G220MHD1TO | 22µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UCS2G220MHD1TO.pdf | |
| 25PK330MEFC8X11.5 | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 25PK330MEFC8X11.5.pdf | |
| 515D337M025CC8PE3 | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 515D337M025CC8PE3.pdf | |
| EMVY6R3ADA681MHA0G | 680µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EMVY6R3ADA681MHA0G.pdf | |
| AHA476M63G24T-F | 47µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 6.3 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | AHA476M63G24T-F.pdf | |
| EGPA350ELL122MU25S | 1200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 28 mOhm 3000 Hrs @ 125°C | EGPA350ELL122MU25S.pdf | |
| TVA1318.3 | 2500µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1318.3.pdf | |
| E32D161HPN123MDA5M | 12000µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 15.8 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | E32D161HPN123MDA5M.pdf | |
| MAL210243682E3 | 6800µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 21 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL210243682E3.pdf | |
| MVY6.3VC33RME55TP | 33µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | MVY6.3VC33RME55TP.pdf | |
| EET-UQ2W331LA | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 603 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | EET-UQ2W331LA.pdf |