| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF2403V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 240K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF2403V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF2403V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 240k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF2403V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF2403V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF2403V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF2403V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF2403V.
| 500VXG120MEFCSN25X35 | 120µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | 500VXG120MEFCSN25X35.pdf | |
| USV1H010MFD | 1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | USV1H010MFD.pdf | |
| 860080473005 | 82µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 860080473005.pdf | |
| EKY-500ELL681MK30S | 680µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKY-500ELL681MK30S.pdf | |
| EKZN250ELL472MM25S | 4700µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKZN250ELL472MM25S.pdf | |
| UZP0J220MCL1GB | 22µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UZP0J220MCL1GB.pdf | |
| ESMQ500ELL4R7ME11D | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ500ELL4R7ME11D.pdf | |
| UKL1H330KPDANATD | 33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1H330KPDANATD.pdf | |
| B43501E2337M82 | 330µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 300 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501E2337M82.pdf | |
| MAL215923221E3 | 220µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 1.08 Ohm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215923221E3.pdf | |
| B41789K5128Q001 | 1200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 80 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 125°C | B41789K5128Q001.pdf | |
| B43540A5227M2 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 440 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540A5227M2.pdf | |
| 80D151P250JB2DE3 | 150µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 541 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 80D151P250JB2DE3.pdf | |
| E36D630HLS333MAE3M | 33000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D630HLS333MAE3M.pdf | |
| CGS132T500V5C | 1300µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 81 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS132T500V5C.pdf |