| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF2401V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.4K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF2401V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF2401V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.4k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF2401V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF2401V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF2401V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF2401V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF2401V.
| MALREKB05BA133S00K | 3.3µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 60.29 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | MALREKB05BA133S00K.pdf | |
| UKL1H150MEDANA | 15µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UKL1H150MEDANA.pdf | |
| EGXE101ELL220MJC5S | 22µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 125°C | EGXE101ELL220MJC5S.pdf | |
| MAL214896223E3 | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | MAL214896223E3.pdf | |
| SLPX331M400H3P3 | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 603 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX331M400H3P3.pdf | |
| MAL214099818E3 | 470µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 6000 Hrs @ 125°C | MAL214099818E3.pdf | |
| B43504A127M2 | 120µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 1.13 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A127M2.pdf | |
| EKMH351VSN331MR40S | 330µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 753 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH351VSN331MR40S.pdf | |
| EKMH401VNN221MA30T | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.13 Ohm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH401VNN221MA30T.pdf | |
| MAL215773271E3 | 270µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 880 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL215773271E3.pdf | |
| B41570E8688Q | 6800µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 23 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 105°C | B41570E8688Q.pdf | |
| C2012JB1V106K085AC | 10µF 35V Ceramic Capacitor JB 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012JB1V106K085AC.pdf | |
| C1206C103J1RACTU | 10000pF 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C1206C103J1RACTU.pdf | |
| CGA5H4X7R2J103K115AA | 10000pF 630V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CGA5H4X7R2J103K115AA.pdf | |
| C1206W223KCRACTU | 0.022µF 500V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C1206W223KCRACTU.pdf |