| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF2373V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 237K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF2373V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF2373V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 237k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF2373V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF2373V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF2373V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF2373V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF2373V.
| ESMQ401VSN561MA35S | 560µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ401VSN561MA35S.pdf | |
| UVZ2C4R7MED1TD | 4.7µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ2C4R7MED1TD.pdf | |
| ELXY250ELL272ML30S | 2700µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | ELXY250ELL272ML30S.pdf | |
| 10SEV470M8X10.5 | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | 10SEV470M8X10.5.pdf | |
| MALREKB05BA147M00K | 4.7µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 42.33 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | MALREKB05BA147M00K.pdf | |
| ELXY100ETD102MJ20S | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | ELXY100ETD102MJ20S.pdf | |
| 380LX820M450H012 | 82µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 380LX820M450H012.pdf | |
| B43231C5826M | 82µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B43231C5826M.pdf | |
| 180KXF330MEFCSN25X20 | 330µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 180KXF330MEFCSN25X20.pdf | |
| MAL205678102E3 | 1000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 148 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | MAL205678102E3.pdf | |
| B43540F2397M60 | 390µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 180 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540F2397M60.pdf | |
| MALIEYN07AD482H02K | 8200µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 48 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALIEYN07AD482H02K.pdf | |
| MAL205828152E3 | 1500µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 115 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 105°C | MAL205828152E3.pdf | |
| 25MXC33000MEFCSN30X50 | 33000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 25MXC33000MEFCSN30X50.pdf | |
| B43601B9477M67 | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 230 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601B9477M67.pdf |