| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF2371V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.37K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF2371V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF2371V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.37k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF2371V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF2371V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF2371V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF2371V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF2371V.
| UUA0J220MCL1GS | 22µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | UUA0J220MCL1GS.pdf | |
| UFG1V101MPM1TD | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UFG1V101MPM1TD.pdf | |
| UPM1V152MHD6TN | 1500µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1V152MHD6TN.pdf | |
| MAL213235101E3 | 100µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 2.2 Ohm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL213235101E3.pdf | |
| 109LBB016M2CC | 10000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 66.3 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 109LBB016M2CC.pdf | |
| EEU-TA1A332S | 3300µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | EEU-TA1A332S.pdf | |
| MAL215815822E3 | 8200µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 79 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215815822E3.pdf | |
| E32D750HPN502TDB7N | 5000µF 75V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C | E32D750HPN502TDB7N.pdf | |
| MAL209638272E3 | 2700µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 174 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL209638272E3.pdf | |
| GCM1885C1H180JA16D | 18pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GCM1885C1H180JA16D.pdf | |
| C3216X5R1E335K160AA | 3.3µF 25V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216X5R1E335K160AA.pdf | |
| C1608X8R1H682K080AA | 6800pF 50V Ceramic Capacitor X8R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608X8R1H682K080AA.pdf | |
| CGJ3E2X7R1C154K080AA | 0.15µF 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CGJ3E2X7R1C154K080AA.pdf | |
| C3225C0G2E223J160AA | 0.022µF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | C3225C0G2E223J160AA.pdf | |
| CGA4C2C0G2A102J060AA | 1000pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CGA4C2C0G2A102J060AA.pdf |