| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF20R5V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 20.5 OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF20R5V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF20R5V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 20.5 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF20R5V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF20R5V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF20R5V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF20R5V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF20R5V.
| LGR2E331MELB25 | 330µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 10000 Hrs @ 105°C | LGR2E331MELB25.pdf | |
| ECO-S2DP561BA | 560µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 326 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | ECO-S2DP561BA.pdf | |
| UKL1C470MEDANA | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UKL1C470MEDANA.pdf | |
| UKL1J151KHD1TO | 150µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1J151KHD1TO.pdf | |
| ELXZ500ETD821MK35S | 820µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | ELXZ500ETD821MK35S.pdf | |
| MAL204248229E3 | 22µF 385V Aluminum Capacitors Axial, Can 6.8 Ohm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL204248229E3.pdf | |
| B41695A567Q7 | 560µF 75V Aluminum Capacitors Axial, Can 140 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 125°C | B41695A567Q7.pdf | |
| B43305B2567M62 | 560µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 230 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305B2567M62.pdf | |
| LP682M035C7P3 | 6800µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 61 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | LP682M035C7P3.pdf | |
| EKMH800VNN472MA40T | 4700µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 53 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH800VNN472MA40T.pdf | |
| MAL205156103E3 | 10000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - 4 Lead 34 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | MAL205156103E3.pdf | |
| 600D475F150KD4 | 4.7µF 150V Aluminum Capacitors Axial, Can | 600D475F150KD4.pdf | |
| E91F351VNT182MU80T | 1800µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 60 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | E91F351VNT182MU80T.pdf | |
| 101X313U040CC2D | ALUM-SCREW TERMINAL | 101X313U040CC2D.pdf | |
| UWT1H330MCR1GS | 33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWT1H330MCR1GS.pdf |