| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF2053V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 205K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF2053V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF2053V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 205k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF2053V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF2053V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF2053V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF2053V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF2053V.
| 107TTA100M | 100µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 3.316 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 107TTA100M.pdf | |
| 16MS710MEFC4X7 | 10µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 16MS710MEFC4X7.pdf | |
| B43501A5337M | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 400 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A5337M.pdf | |
| EKZN630ELL222MM40S | 2200µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKZN630ELL222MM40S.pdf | |
| UCY2E121MHD6TN | 120µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCY2E121MHD6TN.pdf | |
| 865250153008 | 330µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | 865250153008.pdf | |
| 50ZL5.6MEFCT54X7 | 5.6µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 50ZL5.6MEFCT54X7.pdf | |
| UWT1H6R8MCL1GB | 6.8µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWT1H6R8MCL1GB.pdf | |
| UEP1C100MDD1TD | 10µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UEP1C100MDD1TD.pdf | |
| EKRG350ETC101MH09D | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKRG350ETC101MH09D.pdf | |
| EEU-ED2D680B | 68µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-ED2D680B.pdf | |
| B41858C8397M8 | 390µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 124 mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C | B41858C8397M8.pdf | |
| B43254B1277M | 270µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | B43254B1277M.pdf | |
| AEB226M2EP44B-F | 22µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | AEB226M2EP44B-F.pdf | |
| E80D350VNN562AR30T | CAP ALUM 5600UF 35V RADIAL | E80D350VNN562AR30T.pdf |