| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF2051V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.05K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF2051V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF2051V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.05k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF2051V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF2051V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF2051V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF2051V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF2051V.
| UPM1H101MPD6TD | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1H101MPD6TD.pdf | |
| EEU-FR1C102B | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | EEU-FR1C102B.pdf | |
| MAL202116102E3 | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 220 mOhm 8000 Hrs @ 85°C | MAL202116102E3.pdf | |
| EFL-500ELL3R3MD05D | 3.3µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | EFL-500ELL3R3MD05D.pdf | |
| MALREKA00PB110PN0K | 1µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 265 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00PB110PN0K.pdf | |
| EMLA250ADA101MF80G | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | EMLA250ADA101MF80G.pdf | |
| UTT1A221MPD1TD | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UTT1A221MPD1TD.pdf | |
| 250BXC33MEFC12.5X20 | 33µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | 250BXC33MEFC12.5X20.pdf | |
| MAL213669221E3 | 220µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | MAL213669221E3.pdf | |
| ELXM251VSN271MQ25S | 270µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | ELXM251VSN271MQ25S.pdf | |
| ESMH401VNN271MR30W | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMH401VNN271MR30W.pdf | |
| 380LQ222M180K052 | SNAPMOUNTS | 380LQ222M180K052.pdf | |
| NLW75-50 | 75µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 2.7 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | NLW75-50.pdf | |
| B43305F2108M2 | 1000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 130 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305F2108M2.pdf | |
| B43540A9567M67 | 560µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 110 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540A9567M67.pdf |