| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF1872V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 18.7K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF1872V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF1872V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 18.7k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF1872V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF1872V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF1872V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF1872V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF1872V.
| UPW1E101MED1TD | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1E101MED1TD.pdf | |
| UFW1C331MPD1TD | 330µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW1C331MPD1TD.pdf | |
| UWF1E4R7MCL1GB | 4.7µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWF1E4R7MCL1GB.pdf | |
| EET-HC2W271CA | 270µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 675 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | EET-HC2W271CA.pdf | |
| UPM1C222MHD | 2200µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1C222MHD.pdf | |
| UWZ0J101MCL1GB | 100µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWZ0J101MCL1GB.pdf | |
| MAL212835109E3 | 10µF 16V Aluminum Capacitors Radial 20 Ohm @ 100Hz | MAL212835109E3.pdf | |
| 514D476M200ET2D | 47µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can | 514D476M200ET2D.pdf | |
| ESMH101VNN103MA63T | 10000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMH101VNN103MA63T.pdf | |
| EEV-HD1E470P | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EEV-HD1E470P.pdf | |
| KMH63VN562M30X45T2 | 5600µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 44 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | KMH63VN562M30X45T2.pdf | |
| URY0J332MHD1TN | 3300µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | URY0J332MHD1TN.pdf | |
| F151K25Y5RN63J5R | 150pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor Y5R Radial, Disc 0.256" Dia (6.50mm) | F151K25Y5RN63J5R.pdf | |
| RDER71H104K0K1H03B | 0.10µF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | RDER71H104K0K1H03B.pdf | |
| C0402JB0G102M020BC | 1000pF 4V Ceramic Capacitor JB 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | C0402JB0G102M020BC.pdf |