| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF1742V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 17.4K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF1742V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF1742V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 17.4k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF1742V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF1742V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF1742V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF1742V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF1742V.
| EEU-FR0J471B | 470µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FR0J471B.pdf | |
| LAQ2G331MELC35 | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAQ2G331MELC35.pdf | |
| ECA-2DHG4R7B | 4.7µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ECA-2DHG4R7B.pdf | |
| MALREKB00JS468DG0K | 6800µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 60 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB00JS468DG0K.pdf | |
| B41231A8568M | 5600µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B41231A8568M.pdf | |
| B41505A7159M2 | 15000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 19 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B41505A7159M2.pdf | |
| E32D630HPN183MAA5M | 18000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 14.3 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | E32D630HPN183MAA5M.pdf | |
| B43511A9188M | 1800µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 50 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43511A9188M.pdf | |
| MAL210189473E3 | 47000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 6 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL210189473E3.pdf | |
| AVGA226M25D16T-F | 22µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 13.56 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | AVGA226M25D16T-F.pdf | |
| GRM033R71E391KA01D | 390pF 25V Ceramic Capacitor X7R 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GRM033R71E391KA01D.pdf | |
| CC45SL3JD180JYNNA | 18pF 6000V (6kV) Ceramic Capacitor SL Radial, Disc 0.295" Dia (7.50mm) | CC45SL3JD180JYNNA.pdf | |
| C3216JB2E153K115AA | 0.015µF 250V Ceramic Capacitor JB 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216JB2E153K115AA.pdf | |
| CBR02C189C3GAC | 1.8pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | CBR02C189C3GAC.pdf | |
| B37641K7225K62 | 2.2µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | B37641K7225K62.pdf |