| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF1741V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.74K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF1741V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF1741V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.74k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF1741V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF1741V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF1741V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF1741V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF1741V.
| SLPX681M200A4P3 | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 293 mOhm 3000 Hrs @ 85°C | SLPX681M200A4P3.pdf | |
| ECE-A1EKA470I | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | ECE-A1EKA470I.pdf | |
| LGU2C821MELZ | 820µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU2C821MELZ.pdf | |
| LAQ2G221MELC30 | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAQ2G221MELC30.pdf | |
| 381LQ221M450K022 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 829 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 381LQ221M450K022.pdf | |
| EET-UQ2G151HA | 150µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.326 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | EET-UQ2G151HA.pdf | |
| USA0J330MDD1TP | 33µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | USA0J330MDD1TP.pdf | |
| UPM1HR47MDD1TA | 0.47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPM1HR47MDD1TA.pdf | |
| 25WXA1000MEFCG412.5X16 | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 25WXA1000MEFCG412.5X16.pdf | |
| UBW1C101MPD1TA | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 135°C | UBW1C101MPD1TA.pdf | |
| B41890A4687M | 680µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 138 mOhm @ 10kHz | B41890A4687M.pdf | |
| EEU-FC2A331SB | 330µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FC2A331SB.pdf | |
| PSU3065A | 33µF 165V Aluminum Capacitors Radial, Can - QC Terminals | PSU3065A.pdf | |
| E91F421VND821MAA0T | 820µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 102 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | E91F421VND821MAA0T.pdf | |
| E32D630HPN473MCB7M | 47000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 6.9 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | E32D630HPN473MCB7M.pdf |