| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF1740V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 174 OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF1740V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF1740V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 174 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF1740V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF1740V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF1740V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF1740V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF1740V.
| B43703A5129M | 12000µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 8.3 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43703A5129M.pdf | |
| UVY2D4R7MED1TA | 4.7µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY2D4R7MED1TA.pdf | |
| UES1H100MPM | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UES1H100MPM.pdf | |
| UFG1K101MHM | 100µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UFG1K101MHM.pdf | |
| MAL214058101E3 | 100µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 125°C | MAL214058101E3.pdf | |
| SLPX471M220A5P3 | 470µF 220V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 423 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX471M220A5P3.pdf | |
| B43601G2108M87 | 1000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 90 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601G2108M87.pdf | |
| EKMW401VSN471MQ45S | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMW401VSN471MQ45S.pdf | |
| 601D407F075GT2 | 400µF 75V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 601D407F075GT2.pdf | |
| B43760A9398M | 3900µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 24 mOhm @ 100Hz 6000 Hrs @ 105°C | B43760A9398M.pdf | |
| MAL210237562E3 | 5600µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 23 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL210237562E3.pdf | |
| MVK35VC10RME55TP | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 23.205 Ohm 1000 Hrs @ 105°C | MVK35VC10RME55TP.pdf | |
| B43851A4474M | 0.47µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 395 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43851A4474M.pdf | |
| C0603JB1E473M030BB | 0.047µF 25V Ceramic Capacitor JB 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | C0603JB1E473M030BB.pdf | |
| CL31C151JHFNNNE | 150pF 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CL31C151JHFNNNE.pdf |