| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF16R5V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 16.5 OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF16R5V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF16R5V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 16.5 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF16R5V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF16R5V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF16R5V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF16R5V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF16R5V.
| SLP182M160E9P3 | 1800µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 111 mOhm 3000 Hrs @ 105°C | SLP182M160E9P3.pdf | |
| ELXZ250ELL101MFB5D | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ELXZ250ELL101MFB5D.pdf | |
| UVR2D330MHD1TO | 33µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2D330MHD1TO.pdf | |
| EMVH250ADA221MJA0G | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 300 mOhm 2000 Hrs @ 125°C | EMVH250ADA221MJA0G.pdf | |
| UVK2D0R1MED | 0.1µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK2D0R1MED.pdf | |
| 200WXA10MEFCT810X9 | 10µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 200WXA10MEFCT810X9.pdf | |
| 50ZL270MEFCT810X20 | 270µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 50ZL270MEFCT810X20.pdf | |
| MALREKV05DC122X00K | 2.2µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 145 Ohm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | MALREKV05DC122X00K.pdf | |
| ESMG201ELL220MJ20S | 22µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG201ELL220MJ20S.pdf | |
| MALREKA00JG315SG0K | 150µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.33 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00JG315SG0K.pdf | |
| MAL211825102E3 | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 345 mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 125°C | MAL211825102E3.pdf | |
| 381LX392M035H022 | 3900µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX392M035H022.pdf | |
| EMVH401GDA6R8MLH0S | 6.8µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 125°C | EMVH401GDA6R8MLH0S.pdf | |
| EKMH500VNN682MQ50T | 6800µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 49 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH500VNN682MQ50T.pdf | |
| LLS2C122MELC | 1200µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | LLS2C122MELC.pdf |