| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF16R2V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 16.2 OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF16R2V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF16R2V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 16.2 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF16R2V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF16R2V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF16R2V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF16R2V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF16R2V.
| 500C562T350DD2B | 5600µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 27 mOhm 5000 Hrs @ 95°C | 500C562T350DD2B.pdf | |
| LLS2E681MELB | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | LLS2E681MELB.pdf | |
| UPM1A682MHD | 6800µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1A682MHD.pdf | |
| LQR2W821MSEC | 820µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LQR2W821MSEC.pdf | |
| AVS475M50B12B-F | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 49.4 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVS475M50B12B-F.pdf | |
| EEU-EB1H101SJ | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-EB1H101SJ.pdf | |
| UCY2G270MHD | 27µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCY2G270MHD.pdf | |
| 380LX472M025H012 | SNAPMOUNTS | 380LX472M025H012.pdf | |
| EKMH251VNN331MA20W | 330µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 753 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH251VNN331MA20W.pdf | |
| 600D826F075DJ4 | 82µF 75V Aluminum Capacitors Axial, Can 1.82 Ohm @ 120Hz | 600D826F075DJ4.pdf | |
| MAL211043602E3 | 6000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 17.6 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL211043602E3.pdf | |
| MAL210128104E3 | 100000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL210128104E3.pdf | |
| EET-HC2W101HA | 100µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.824 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | EET-HC2W101HA.pdf | |
| C1210C226M4RACTU | 22µF 16V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | C1210C226M4RACTU.pdf | |
| GRM0225C1ER60BDAEL | 0.60pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | GRM0225C1ER60BDAEL.pdf |