| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF1692V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 16.9K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF1692V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF1692V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 16.9k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF1692V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF1692V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF1692V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF1692V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF1692V.
| EEU-ED2G150 | 15µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-ED2G150.pdf | |
| EEE-FK1J100P | 10µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EEE-FK1J100P.pdf | |
| EEU-FR1C680 | 68µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FR1C680.pdf | |
| 35ZLJ680M10X25 | 680µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 35ZLJ680M10X25.pdf | |
| UPM0J392MHD6TN | 3900µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM0J392MHD6TN.pdf | |
| UPM1C331MPD1TD | 330µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPM1C331MPD1TD.pdf | |
| USF1V150MDD1TP | 15µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | USF1V150MDD1TP.pdf | |
| 335TTA100M | 3.3µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 50.2383 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 335TTA100M.pdf | |
| MALREKA00DC315J00K | 150µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 880 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00DC315J00K.pdf | |
| MALREKA00DD222N00K | 22µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 9.05 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00DD222N00K.pdf | |
| MALREKB00DD147PG0K | 4.7µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 56.44 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB00DD147PG0K.pdf | |
| SK332M010ST | 3300µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 100 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | SK332M010ST.pdf | |
| UCS2D221MHD | 220µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UCS2D221MHD.pdf | |
| 420MXG270MEFCSN30X30 | 270µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 420MXG270MEFCSN30X30.pdf | |
| CGS102T500U5C | 1000µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 101 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS102T500U5C.pdf |