| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF1623V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 162K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF1623V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF1623V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 162k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF1623V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF1623V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF1623V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF1623V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF1623V.
| EEU-EB2C101 | 100µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-EB2C101.pdf | |
| 10AX680M8X10.8 | 680µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 10AX680M8X10.8.pdf | |
| ESMH250VSN333MA45T | 33000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMH250VSN333MA45T.pdf | |
| EET-HC2V561KA | 560µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 296 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | EET-HC2V561KA.pdf | |
| 861011486020 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | 861011486020.pdf | |
| B43642A2128M000 | 1200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 70 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43642A2128M000.pdf | |
| UFW1A471MED1TA | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW1A471MED1TA.pdf | |
| UPV1C151MGD | 150µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPV1C151MGD.pdf | |
| MAL213639339E3 | 33µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | MAL213639339E3.pdf | |
| MALREKB05JS468D00K | 6800µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 60 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB05JS468D00K.pdf | |
| TVA1540 | 1µF 300V Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1540.pdf | |
| EPAG451ELL680ML35S | 68µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EPAG451ELL680ML35S.pdf | |
| MAL205258689E3 | 68µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - 3 Lead 1.64 Ohm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL205258689E3.pdf | |
| 450USC270MEFCSN30X35 | 270µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 450USC270MEFCSN30X35.pdf | |
| MAL210412681E3 | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 197 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL210412681E3.pdf |