| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF1603V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 160K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF1603V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF1603V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 160k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF1603V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF1603V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF1603V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF1603V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF1603V.
| EKXJ201ELL331ML40S | 330µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ201ELL331ML40S.pdf | |
| 50YXM6R8MCE5X11 | 6.8µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 50YXM6R8MCE5X11.pdf | |
| 10YXJ330MT16.3X11 | 330µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 10YXJ330MT16.3X11.pdf | |
| UES0J331MPM | 330µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UES0J331MPM.pdf | |
| EGPA500ELL821MU25S | 820µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 40 mOhm 3000 Hrs @ 125°C | EGPA500ELL821MU25S.pdf | |
| 100ZL330MEFC12.5X40 | 330µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 100ZL330MEFC12.5X40.pdf | |
| EMVA500ATR471MKG5S | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EMVA500ATR471MKG5S.pdf | |
| B41695A397Q9 | 390µF 75V Aluminum Capacitors Axial, Can 200 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 125°C | B41695A397Q9.pdf | |
| MAL205953221E3 | 220µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 540 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 105°C | MAL205953221E3.pdf | |
| 36DY561F200AA2A | 560µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | 36DY561F200AA2A.pdf | |
| MAL210189104E3 | 100000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL210189104E3.pdf | |
| ECO-S1CP183BA | 18000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 46 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | ECO-S1CP183BA.pdf | |
| 250R05L3R9BV4T | 3.9pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | 250R05L3R9BV4T.pdf | |
| C1608X6S0J225K080AB | 2.2µF 6.3V Ceramic Capacitor X6S 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608X6S0J225K080AB.pdf | |
| GRM0335C1H4R1CA01D | 4.1pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GRM0335C1H4R1CA01D.pdf |