| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF1602V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 16K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF1602V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF1602V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 16k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF1602V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF1602V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF1602V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF1602V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF1602V.
| EDK227M016A9HAA | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EDK227M016A9HAA.pdf | |
| LGY1C123MELB25 | 12000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGY1C123MELB25.pdf | |
| TVX2A100MAD | 10µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TVX2A100MAD.pdf | |
| URY1J221MHD1TO | 220µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | URY1J221MHD1TO.pdf | |
| EGXE160ELL221MJC5S | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 125°C | EGXE160ELL221MJC5S.pdf | |
| UCD1H330MC1LGS | 33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UCD1H330MC1LGS.pdf | |
| EKZE250ETE152MK25S | 1500µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EKZE250ETE152MK25S.pdf | |
| 688CKE010M | 6800µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 75.6 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 688CKE010M.pdf | |
| ULV2E180MNL1GS | 18µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 10000 Hrs @ 105°C | ULV2E180MNL1GS.pdf | |
| EEU-TA1H471S | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | EEU-TA1H471S.pdf | |
| EPAG421ELL470MK35S | 47µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EPAG421ELL470MK35S.pdf | |
| EKMS161VSN471MP25S | 470µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMS161VSN471MP25S.pdf | |
| MAL211916102E3 | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 210 mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 125°C | MAL211916102E3.pdf | |
| ESMH500VSN472MR25S | 4700µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 71 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH500VSN472MR25S.pdf | |
| B43510B108M87 | 1000µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 120 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43510B108M87.pdf |