| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF1540V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 154 OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF1540V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF1540V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 154 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF1540V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF1540V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF1540V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF1540V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF1540V.
| EKY-250ELL102MK20S | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKY-250ELL102MK20S.pdf | |
| EKXJ251ELL181MM25S | 180µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ251ELL181MM25S.pdf | |
| UCD1A330MCL1GS | 33µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UCD1A330MCL1GS.pdf | |
| UPJ1K820MHD6TO | 82µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1K820MHD6TO.pdf | |
| URZ1C220MDD1TA | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | URZ1C220MDD1TA.pdf | |
| ESMH401VNN271MQ45S | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 921 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH401VNN271MQ45S.pdf | |
| E81D501VSN121MA25S | CAP ALUM 120UF 500V RADIAL | E81D501VSN121MA25S.pdf | |
| ESMH800VNN123MA63S | 12000µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 21 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH800VNN123MA63S.pdf | |
| ERLA181LIN152KR50M | 1500µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | ERLA181LIN152KR50M.pdf | |
| 600D167G060DX4 | 160µF 60V Aluminum Capacitors Axial, Can | 600D167G060DX4.pdf | |
| 36DY223F100DC2A | 22000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | 36DY223F100DC2A.pdf | |
| MAL210638683E3 | 68000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 8 mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 85°C | MAL210638683E3.pdf | |
| ECO-S1JA472CA | 4700µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 63 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | ECO-S1JA472CA.pdf | |
| SMH6.3VN223M25X25T2 | 22000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 45 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | SMH6.3VN223M25X25T2.pdf | |
| VPR661U010E1A | 660µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 115 mOhm @ 10kHz 2000 Hrs @ 105°C | VPR661U010E1A.pdf |