| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF1401V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.4K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF1401V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF1401V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.4k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF1401V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF1401V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF1401V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF1401V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF1401V.
| 16ZLJ220M6.3X11 | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 16ZLJ220M6.3X11.pdf | |
| UPW1J680MPD | 68µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPW1J680MPD.pdf | |
| UVP1V331MHD1TO | 330µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVP1V331MHD1TO.pdf | |
| LAR2D122MELB35 | 1200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAR2D122MELB35.pdf | |
| EEU-HD1C331B | 330µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-HD1C331B.pdf | |
| UCZ1A331MCL6GS | 330µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 200 mOhm 3000 Hrs @ 125°C | UCZ1A331MCL6GS.pdf | |
| 450VXH220MEFCSN30X30 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | 450VXH220MEFCSN30X30.pdf | |
| EEU-EB1H4R7SB | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-EB1H4R7SB.pdf | |
| URZ2AR47MDD | 0.47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | URZ2AR47MDD.pdf | |
| UKT1C331MPD1TA | 330µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UKT1C331MPD1TA.pdf | |
| MALREKE00DD333F00K | 330µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 482 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | MALREKE00DD333F00K.pdf | |
| MAL203858102E3 | 1000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 3500 Hrs @ 85°C | MAL203858102E3.pdf | |
| SLPX122M220E7P3 | 1200µF 220V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 166 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX122M220E7P3.pdf | |
| ESMH630VNN472MR30T | 4700µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 53 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH630VNN472MR30T.pdf | |
| 381LX680M450K012 | 68µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3.901 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 381LX680M450K012.pdf |