| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF1400V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 140 OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF1400V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF1400V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 140 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF1400V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF1400V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF1400V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF1400V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF1400V.
| URS2AR22MDD1TD | 0.22µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS2AR22MDD1TD.pdf | |
| UUL1E101MNL1GS | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UUL1E101MNL1GS.pdf | |
| MAL215099313E3 | 4700µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 10000 Hrs @ 105°C | MAL215099313E3.pdf | |
| LP682M025C5P3 | 6800µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 73 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | LP682M025C5P3.pdf | |
| ESMQ451VSN820MP25S | 82µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ451VSN820MP25S.pdf | |
| EKMS161VSN182MQ50S | 1800µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMS161VSN182MQ50S.pdf | |
| B43508C2128M | 1200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 100 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508C2128M.pdf | |
| E32D351HPN182TEE3M | 1800µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C | E32D351HPN182TEE3M.pdf | |
| MAL212380229 | 22µF 35V Aluminum Capacitors Axial, Can 11 Ohm @ 100Hz 20000 Hrs @ 125°C | MAL212380229.pdf | |
| C0603X6S1C472K030BA | 4700pF 16V Ceramic Capacitor X6S 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | C0603X6S1C472K030BA.pdf | |
| CL05C100CB5NCNC | 10pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CL05C100CB5NCNC.pdf | |
| GRM0335C1H1R8CA01J | 1.8pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GRM0335C1H1R8CA01J.pdf | |
| K333Z10Y5VF5TL2 | 0.033µF 50V Ceramic Capacitor Y5V (F) Radial 0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm) | K333Z10Y5VF5TL2.pdf | |
| K121J10C0GF5TL2 | 120pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm) | K121J10C0GF5TL2.pdf | |
| K561J10C0GF5UL2 | 560pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm) | K561J10C0GF5UL2.pdf |