| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF1241V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.24K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF1241V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF1241V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.24k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF1241V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF1241V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF1241V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF1241V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF1241V.
| EKMG160ELL101ME11D | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG160ELL101ME11D.pdf | |
| 16YXF47MEFC5X11 | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 16YXF47MEFC5X11.pdf | |
| MAL203854221E3 | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | MAL203854221E3.pdf | |
| EKRG100ETC221MF09D | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKRG100ETC221MF09D.pdf | |
| 160LLE5.6MEFC6.3X11 | 5.6µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | 160LLE5.6MEFC6.3X11.pdf | |
| MALSECA00AE222JARK | 22µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 7.23 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALSECA00AE222JARK.pdf | |
| MALREKB05DE310L00K | 100µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.06 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB05DE310L00K.pdf | |
| SMQ400VS681M35X40T2 | 680µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 366 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | SMQ400VS681M35X40T2.pdf | |
| 380LX182M180K052 | 1800µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 120 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 380LX182M180K052.pdf | |
| FK22X7R1H155K | 1.5µF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.295" L x 0.157" W (7.50mm x 4.00mm) | FK22X7R1H155K.pdf | |
| C1005X5R0J684M050BB | 0.68µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C1005X5R0J684M050BB.pdf | |
| C2012X7R1E475K125AE | 4.7µF 25V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012X7R1E475K125AE.pdf | |
| K561K10X7RF5TL2 | 560pF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm) | K561K10X7RF5TL2.pdf | |
| K332K10X7RF5TL2 | 3300pF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm) | K332K10X7RF5TL2.pdf | |
| GJM0225C1E1R0CB01L | 1pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | GJM0225C1E1R0CB01L.pdf |