| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF1240V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 124 OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF1240V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF1240V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 124 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF1240V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF1240V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF1240V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF1240V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF1240V.
| EEU-FC0J103S | 10000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FC0J103S.pdf | |
| ECO-S1CP473DA | 47000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 19 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | ECO-S1CP473DA.pdf | |
| 100RX3047M10X16 | 47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 130°C | 100RX3047M10X16.pdf | |
| ECE-A1AN472U | 4700µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECE-A1AN472U.pdf | |
| ECE-A1HKGR15 | 0.15µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | ECE-A1HKGR15.pdf | |
| UKL2A4R7MDD | 4.7µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL2A4R7MDD.pdf | |
| EKZH350ETD221MHB5D | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | EKZH350ETD221MHB5D.pdf | |
| B41821A7687M | 680µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 340 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | B41821A7687M.pdf | |
| UHE1H331MPD1TD | 330µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | UHE1H331MPD1TD.pdf | |
| UPJ1A392MHD6 | 3900µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1A392MHD6.pdf | |
| TE1303 | 5µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TE1303.pdf | |
| ELXS401VSN331MQ40S | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | ELXS401VSN331MQ40S.pdf | |
| MALREKV00KS247PG0K | 47µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 5.64 Ohm @ 120Hz 10000 Hrs @ 105°C | MALREKV00KS247PG0K.pdf | |
| E36D800HPC473ME92M | 47000µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 8.7 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | E36D800HPC473ME92M.pdf | |
| 101R652M040AA2B | ALUM-SCREW TERMINAL | 101R652M040AA2B.pdf |