| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF1101V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.1K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF1101V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF1101V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.1k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF1101V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF1101V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF1101V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF1101V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF1101V.
| 50ZLJ100MT78X11.5 | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 9000 Hrs @ 105°C | 50ZLJ100MT78X11.5.pdf | |
| EEA-GA1HR33B | 0.33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEA-GA1HR33B.pdf | |
| UPJ2A101MPD | 100µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ2A101MPD.pdf | |
| LGY1H103MELC40 | 10000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGY1H103MELC40.pdf | |
| LGX2G561MELC40 | 560µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGX2G561MELC40.pdf | |
| UVK1H2R2MDD1TA | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK1H2R2MDD1TA.pdf | |
| UVY2D3R3MED1TA | 3.3µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY2D3R3MED1TA.pdf | |
| MAL213631181E3 | 180µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | MAL213631181E3.pdf | |
| B41505A6228M2 | 2200µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 85 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B41505A6228M2.pdf | |
| EKMM401VSN101MQ25T | 100µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMM401VSN101MQ25T.pdf | |
| 511D337M035DG4D | 330µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 511D337M035DG4D.pdf | |
| ESMH451VNN121MR25T | 120µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2.072 Ohm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH451VNN121MR25T.pdf | |
| 63MXC8200MEFCSN30X50 | 8200µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 63MXC8200MEFCSN30X50.pdf | |
| B43540A9477M62 | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 130 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540A9477M62.pdf | |
| 36DE103G050AB2A | 10000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1000 Hrs @ 85°C | 36DE103G050AB2A.pdf |