| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF1072V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 10.7K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF1072V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF1072V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 10.7k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF1072V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF1072V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF1072V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF1072V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF1072V.
| UCY2E330MPD1TD | 33µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCY2E330MPD1TD.pdf | |
| EEU-FR1V391L | 390µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 9000 Hrs @ 105°C | EEU-FR1V391L.pdf | |
| EKZN500ELL471MK20S | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKZN500ELL471MK20S.pdf | |
| UDB1H100MHM1TO | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UDB1H100MHM1TO.pdf | |
| EKMG500ELL220ME11D | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG500ELL220ME11D.pdf | |
| UPM1A332MHD6 | 3300µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1A332MHD6.pdf | |
| LNX2L102MSEF | 1000µF 550V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNX2L102MSEF.pdf | |
| 50MH73.3MEFC4X7 | 3.3µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 50MH73.3MEFC4X7.pdf | |
| AVES107M10D16T-F | 100µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 4.3 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | AVES107M10D16T-F.pdf | |
| EKMG350EMC222ML25S | 2200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG350EMC222ML25S.pdf | |
| B43505A2227M80 | 220µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 580 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43505A2227M80.pdf | |
| B43508C9337M67 | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 370 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508C9337M67.pdf | |
| B43740A5398M7 | 3900µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 23 mOhm @ 100Hz 6000 Hrs @ 105°C | B43740A5398M7.pdf | |
| UVR2C471MRA6 | 470µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2C471MRA6.pdf | |
| UMJ1E4R7MDL | 4.7µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UMJ1E4R7MDL.pdf |