| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF1053V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 105K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF1053V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF1053V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 105k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF1053V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF1053V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF1053V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF1053V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF1053V.
| 400PX4R7MEFCTA8X11.5 | 4.7µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 400PX4R7MEFCTA8X11.5.pdf | |
| UPM1J330MED1TD | 33µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPM1J330MED1TD.pdf | |
| LAR2W561MELC50 | 560µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAR2W561MELC50.pdf | |
| B43254A5567M | 560µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | B43254A5567M.pdf | |
| 860020372003 | 33µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 860020372003.pdf | |
| UWZ1H3R3MCL1GB | 3.3µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWZ1H3R3MCL1GB.pdf | |
| SLPX222M080C3P3 | 2200µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 151 mOhm 3000 Hrs @ 85°C | SLPX222M080C3P3.pdf | |
| UWD1C270MCL1GS | 27µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UWD1C270MCL1GS.pdf | |
| EEU-EB1H100SB | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-EB1H100SB.pdf | |
| UHD1C152MHD1TO | 1500µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UHD1C152MHD1TO.pdf | |
| UUJ1A102MNQ1ZD | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UUJ1A102MNQ1ZD.pdf | |
| EKMH401VNN820MQ25S | 82µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3.032 Ohm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH401VNN820MQ25S.pdf | |
| EKMH800VRT223MB80T | 22000µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 2000 Hrs @ 105°C | EKMH800VRT223MB80T.pdf | |
| B41456B5220M3 | 220000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 7 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B41456B5220M3.pdf | |
| CL31C3R9BBCNNNC | 3.9pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CL31C3R9BBCNNNC.pdf |