| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF1051V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.05K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF1051V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF1051V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.05k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF1051V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF1051V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF1051V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF1051V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF1051V.
| MAL219390104E3 | 470µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 450 mOhm 6000 Hrs @ 105°C | MAL219390104E3.pdf | |
| EET-UQ2S271CA | 270µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 737 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | EET-UQ2S271CA.pdf | |
| LNR2C332MSE | 3300µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNR2C332MSE.pdf | |
| MAL203678159E3 | 15µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 85°C | MAL203678159E3.pdf | |
| B43866C4336M | 33µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 125°C | B43866C4336M.pdf | |
| B43252D9127M | 120µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B43252D9127M.pdf | |
| LKS1E103MESA | 10000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C | LKS1E103MESA.pdf | |
| B43508A5107M67 | 100µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.23 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508A5107M67.pdf | |
| B43231C4337M | 330µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B43231C4337M.pdf | |
| 200HXC1000MEFCSN35X30 | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | 200HXC1000MEFCSN35X30.pdf | |
| B41692A7448Q7 | 4400µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 30 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41692A7448Q7.pdf | |
| 600D336G050DD4 | 33µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can | 600D336G050DD4.pdf | |
| B43584E2688M3 | 6800µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 21 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | B43584E2688M3.pdf | |
| C3216CH2J102K085AA | 1000pF 630V Ceramic Capacitor CH 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216CH2J102K085AA.pdf | |
| C3216X7R2J153K130AM | 0.015µF 630V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216X7R2J153K130AM.pdf |