| Manufacturer Part Number: | ERJ-B3CJR18V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.18 OHM 1/2W 0805 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B3CJR18V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B3CJR18V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.18 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | 0/ +200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 0805 (2012 Metric), 0508 | |
| Supplier Device Package | 0508 | |
| Size / Dimension | 0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B3CJR18V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B3CJR18V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B3CJR18V is new and unused, you can buy ERJ-B3CJR18V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B3CJR18V.
| MAL209629681E3 | 680µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 277 mOhm 5000 Hrs @ 85°C | MAL209629681E3.pdf | |
| ALS30A102KE415 | 1000µF 415V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 136 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | ALS30A102KE415.pdf | |
| LNT2G332MSEG | 3300µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 105°C | LNT2G332MSEG.pdf | |
| UPB2C470MHD1TO | 47µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPB2C470MHD1TO.pdf | |
| LNX2L272MSEH | 2700µF 550V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNX2L272MSEH.pdf | |
| ECA-2GHG2R2BJ | 2.2µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ECA-2GHG2R2BJ.pdf | |
| 63TXW82MEFC6.3X25 | 82µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 63TXW82MEFC6.3X25.pdf | |
| B41858D5228M | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 30 mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C | B41858D5228M.pdf | |
| SLPX822M080H4P3 | 8200µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 40 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX822M080H4P3.pdf | |
| 672D227H040EK5D | 220µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can | 672D227H040EK5D.pdf | |
| B43501A3687M82 | 680µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 100 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A3687M82.pdf | |
| ECO-S2AA122DA | 1200µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 152 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | ECO-S2AA122DA.pdf | |
| VJ0603Y222KXBAC31 | 2200pF 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | VJ0603Y222KXBAC31.pdf | |
| 250R15W224KV4T | 0.22µF 25V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm) | 250R15W224KV4T.pdf | |
| K561K15X7RK53H5 | 560pF 200V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | K561K15X7RK53H5.pdf |