| Manufacturer Part Number: | ERJ-B3CJR075V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.075 OHM 1/2W 0805 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B3CJR075V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B3CJR075V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.075 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | 0/ +200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 0805 (2012 Metric), 0508 | |
| Supplier Device Package | 0508 | |
| Size / Dimension | 0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B3CJR075V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B3CJR075V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B3CJR075V is new and unused, you can buy ERJ-B3CJR075V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B3CJR075V.
| MAL202136221E3 | 220µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 1 Ohm 2500 Hrs @ 85°C | MAL202136221E3.pdf | |
| EKMQ201VSN102MR30S | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ201VSN102MR30S.pdf | |
| 10ZLG470MEFC8X11.5 | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 10ZLG470MEFC8X11.5.pdf | |
| EEU-FC2A271L | 270µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FC2A271L.pdf | |
| LGN2E182MELC50 | 1800µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2E182MELC50.pdf | |
| 860240374004 | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | 860240374004.pdf | |
| ECE-A1HN220UB | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECE-A1HN220UB.pdf | |
| USP1E100MDD | 10µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | USP1E100MDD.pdf | |
| UMF1V010MDD | 1µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UMF1V010MDD.pdf | |
| MALREKE00JG433D00K | 3300µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 88 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | MALREKE00JG433D00K.pdf | |
| B43858A2227M | 220µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B43858A2227M.pdf | |
| B43305B9277M60 | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 500 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305B9277M60.pdf | |
| E74D350LPN812MA54N | CAP ALUM 8100UF 35V SCREW | E74D350LPN812MA54N.pdf | |
| E36D750HPN522UC54N | 5200µF 75V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D750HPN522UC54N.pdf | |
| VPR322U016N1L | 3200µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 29 mOhm @ 10kHz 2000 Hrs @ 105°C | VPR322U016N1L.pdf |