| Manufacturer Part Number: | ERJ-B3CJR068V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.068 OHM 1/2W 0805 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B3CJR068V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B3CJR068V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.068 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | 0/ +200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 0805 (2012 Metric), 0508 | |
| Supplier Device Package | 0508 | |
| Size / Dimension | 0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B3CJR068V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B3CJR068V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B3CJR068V is new and unused, you can buy ERJ-B3CJR068V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B3CJR068V.
| ESH228M035AM7AA | 2200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ESH228M035AM7AA.pdf | |
| UHE1V272MHD | 2700µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHE1V272MHD.pdf | |
| LNC2G153MSEJ | 15000µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNC2G153MSEJ.pdf | |
| UWR1A101MCL1GB | 100µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UWR1A101MCL1GB.pdf | |
| UES0J470MEM1TA | 47µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UES0J470MEM1TA.pdf | |
| EEU-TA1A331 | 330µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | EEU-TA1A331.pdf | |
| ESMQ201ELL100MHB5D | 10µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ201ELL100MHB5D.pdf | |
| UEP1A331MPD | 330µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UEP1A331MPD.pdf | |
| B41505A8158M | 1500µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 100 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B41505A8158M.pdf | |
| LKG1J102MESZBK | 1000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C | LKG1J102MESZBK.pdf | |
| 80ZLJ820MGC16X40 | 820µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 80ZLJ820MGC16X40.pdf | |
| EKMH350VNN183MA40T | 18000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 23 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH350VNN183MA40T.pdf | |
| 35USC22000MEFCSN30X50 | 22000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 35USC22000MEFCSN30X50.pdf | |
| B41607A7228M8 | 2200µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can 80 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 125°C | B41607A7228M8.pdf | |
| B43504A5277M7 | 270µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 500 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A5277M7.pdf |